Radi jete, no v poslednom čase ste si všimli, že pri hlade alebo krátko po jedle vás podozrivo často bolí žalúdok? Aj keď môže ísť len o prechodný problém, nie je dobré ho podceňovať. Za týmto prejavom tela sa totiž môžu skrývať aj žalúdočné vredy. Ako ich spoznáte? A dajú sa nejako liečiť?
Ľudské trávenie predstavuje zložitý systém, ktorý je dokonale vyladený. Ak sa však niektoré „nástroje v orchestri“ rozladia, hoci len na jednom konkrétnom mieste, môže to viesť k vážnym problémom, ktorých príčinu často nie je jednoduché odhaliť.
Niekedy navyše nevenujeme problémom s trávením takú pozornosť, akú by si zaslúžili. Tým si však môžeme otvoriť dvere k vzniku chronických ťažkostí, ktoré môžu prerásť do obrovských rozmerov. A áno, týka sa to aj žalúdka a žalúdočných vredov.
Čo sú to žalúdočné vredy?
Žalúdočné vredy sú zápalové ochorenie tráviaceho traktu, ktoré sa môže zhoršovať v rôznych ročných obdobiach (napríklad na jar a na jeseň). Následne dochádza k akútnym aj chronickým stavom, pri ktorých človek pociťuje bolesť a problémy s trávením, čo negatívne ovplyvňuje kvalitu jeho každodenného života a pôžitok z jedla, ktoré je základnou potrebou na prežitie.
Príznaky žalúdočných vredov
Hneď na úvod je potrebné spomenúť, že prejavy vredov závisia od miery poškodenia tráviaceho systému a ich presného umiestnenia. Vo väčšine prípadov však bývajú podobné.
Čo je vo vnútri, to sa počíta. PROBIOTIKUS sa postará, aby vaše črevá boli plné priateľských baktérií, ktoré podporujú trávenie a posilňujú imunitu. Denná dávka obsahuje 39 miliárd živých kultúr.
Medzi ne patria napríklad:
- Pálenie za hrudnou kosťou
- Bolesť v oblasti žalúdka
- Bolesť brucha pred jedlom
- Bolesť brucha po jedle
- Pálenie záhy
- Zvracanie
- Nechutenstvo
- Nevoľnosť
- Grganie
- Chudnutie
Môžu sa objaviť aj sprievodné prejavy. Ak vred začne krvácať, je možné spozorovať tmavo sfarbenú stolicu. Môžete tiež začať vracať krv, čo obvykle signalizuje vážny problém. Ak sa u vás tieto príznaky objavia, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc!
Čo ich spôsobuje – príčiny
Žalúdočné vredy môžu byť spôsobené baktériou Helicobacter pylori, ktorá spôsobuje infekciu. Ďalším rizikovým faktorom je dlhodobé užívanie nesteroidných protizápalových liekov, ako sú Aspirín alebo Ibuprofén. (Z tohto dôvodu sa ich nadmerné užívanie neodporúča.)
Vredy sa môžu objaviť aj po popáleninách, náročných operáciách alebo v dôsledku nadprodukcie žalúdočnej kyseliny, ktorá narúša žalúdočnú stenu. To môže viesť k jej poškodeniu a vzniku prvých problémov.
Ako ich upokojiť a liečiť?
Liečba žalúdočných vredov je beh na dlhú trať a je celkom dobre možné, že sa ich nikdy úplne nezbavíte.
Ak sa s vredmi obrátite na lekára, ktorý túto diagnózu potvrdí, ako prvé prichádzajú na rad lieky, ktoré dokážu pacientovi v mnohých prípadoch uľaviť. V prípade závažných stavov však môže byť odporúčaná operácia.
Ak je vred spôsobený bakteriálnou infekciou, lekári najčastejšie volia antibiotiká a ďalšie lieky, ktorých cieľom je dostať škodlivé baktérie pod kontrolu. Súčasne môže byť nevyhnutná aj úprava kyslosti žalúdočného obsahu. Jedným z liekov, ktorý sa v súčasnosti používa na liečbu vredov, je Omeprazol.
Samozrejme, je tiež dôležité pristúpiť k zmene životného štýlu, ktorý by ste mali dôsledne dodržiavať po zvyšok svojho života. Najmä ak už máte sklony k tvorbe vredov a k prekysleniu žalúdka.
Na podporu trávenia sa odporúča vyskúšať kvalitné probiotické výživové doplnky, ktoré obsahujú väčší počet kmeňov životaschopných mikroorganizmov v jednej kapsule (tento údaj sa uvádza ako CFU) a prebiotickú vlákninu. Takýto doplnok stravy môže podporiť trávenie a konzervatívnu liečbu vredov pod dohľadom lekára. Súčasne jeho zloženie prispieva k udržaniu normálneho stavu črevnej mikroflóry, ktorá je dôležitá nielen pre vyprázdňovanie, ale napríklad aj pre správne fungovanie imunitného systému.
Taktiež rátajte s tým, že bude potrebné dodržiavať špeciálnu diétu, ktorá zabezpečí postupné upokojenie vredov.
Počas nej do svojho jedálnička zaraďte:
- Ovocie
- Zeleninu
- Vlákninu
- Jogurty
- Med
- Kukuricu
- Ryžu
- Tofu
- Vajcia
Siahnuť môžete aj po zelenom čaji, ktorý sa považuje za jeden zo zdrojov antioxidantov. Z bylín sa pri varení odporúča používať napríklad tymian, nechtík alebo cibuľu.
Naopak, úplne sa vyhnite kolovým nápojom, kofeínu, alkoholu a agresívnym či kyslým ovocným šťavám. V neposlednom rade sa snažte výrazne obmedziť stres a prestať fajčiť, pretože aj to môže mať významný vplyv na úspešnosť liečby vredov.
Keďže fajčiarom sa žalúdočné vredy hoja horšie ako ľuďom, ktorí vôbec nefajčia, možno to bude jeden z hlavných dôvodov, prečo sa závislosti od nikotínu konečne zbaviť.
Ako dlho trvá liečba?
To závisí od rozsahu vašich problémov a od toho, kde sa vredy nachádzajú. Liečba môže trvať len dva týždne, ale nie je vylúčené, že sa budete liečiť po zvyšok svojho života. Je to veľmi individuálne a nedá sa presne určiť, ako to bude vo vašom prípade.
Ak však problém ignorujete a rozhodnete sa vredy vôbec neriešiť, hrozia vám vážne komplikácie.
Medzi ne patrí napríklad nebezpečné vnútorné krvácanie, ktoré môže viesť nielen k anémii, ale aj k už spomínanému vracaniu krvi a k tmavej stolici s prímesou krvi. Ďalej hrozí, že sa vplyvom oslabenia žalúdok pretrhne a žalúdočná kyselina spolu s jeho obsahom sa dostane tam, kam nemá. To môže následne viesť k život ohrozujúcej sepse, ktorá môže mať fatálne následky.
Preto tento problém, jeho liečbu a potrebnú úpravu životného štýlu rozhodne nepodceňujte.
Zdroj
https://www.nhs.uk/conditions/stomach-ulcer/ – Žalúdočné vredy (anglicky)
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22314-stomach-ulcer – Všetko o žalúdočných vredoch (anglicky)
Probiotikus je komplex 11 probiotických kmeňov s prebiotikami, ktoré sa vzájomne podporujú. Denná dávka obsahuje 39 miliárd priateľských baktérií, ktoré pomôžu udržať vaše črevá v rovnováhe.