O svoj imunitný systém by sme sa mali starať čo najlepšie, pretože inak môže jedného dňa začať štrajkovať a uvoľniť do tela nežiaduce patogény a baktérie, ktoré môžu využiť situáciu a spôsobiť ochorenie. Keďže jednu z najdôležitejších úloh zohráva správna vnútorná výživa, pozrime sa, aké vitamíny na imunitu by ste si mali prednostne dopriať.
Na imunitný systém má veľký vplyv náš dlhodobý životný štýl, ktorý v mnohých prípadoch (bohužiaľ pre nás) nie je veľmi príkladný. Je to chyba, pretože sa tak zbytočne oslabujeme a zvyšujeme riziko rôznych ochorení.
Okrem stresu ovplyvňuje imunitu aj nadmerné pitie alkoholu a fajčenie. Nadmerná úzkosť, nedostatok spánku alebo nedostatok pohybu vám z dlhodobého hľadiska neprospievajú.
Pokiaľ ide o stravu, hoci väčšina ľudí vie, že vitamín C je vhodný na podporu imunitného systému, určite to nie je jediná látka, ktorej by ste mali venovať pozornosť.
Vitamín C
Začneme tam, kde sme skončili, teda vitamínom C, ktorý je stálicou medzi živinami spojenými s dobrým zdravím. Je to dôležitý antioxidant, ktorý si dokáže poradiť s oxidačným stresom. Chráni tiež bunky pred predčasným starnutím a poškodením.
Čo je vo vnútri, to sa počíta. PROBIOTIKUS sa postará, aby vaše črevá boli plné priateľských baktérií, ktoré podporujú trávenie a posilňujú imunitu. Denná dávka obsahuje 39 miliárd živých kultúr.
Okrem iných výhod podporuje niektoré bunky v odolávaní infekciám. Pomáha aj pri odumieraní starých buniek, ktoré už nemusia správne fungovať, takže by mohli predstavovať hrozbu pre človeka. Imunitný systém tieto bunky úplne nestráca, pretože vytvára nové (v podstate je to ako aktualizácia operačného systému).
Vitamín D
Ďalším dôležitým pomocníkom, na ktorého by ste pri posilňovaní imunity nemali zabúdať, je vitamín D, ktorého mnohí z nás nemajú dostatok. Ide o vitamín rozpustný v tukoch, ktorý je dôležitý nielen pre normálne zdravie kostí a pre normálnu náladu, ale potrebujeme ho aj pre správne fungovanie imunitného systému. Jeho nedostatok môže dokonca viesť k väčšej náchylnosti na infekcie dýchacích ciest.
Tento vitamín sa zvyčajne vytvára počas pobytu na slnku, ale je dôležité si uvedomiť, že dĺžka slnečného svitu sa v našej oblasti značne líši. Okrem toho nadmerné vystavovanie sa slnku bez ochrany zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože. (Opäť platí, že pri použití ochranného faktora SPF sa vitamínu D nemusí vytvoriť toľko, koľko je potrebné.)
Vitamín A
Vitamín A je ďalší antioxidant, ktorý sa opäť rozpúšťa v tukoch (to znamená, že ak ho užijete príliš veľa naraz, môže dôjsť k predávkovaniu.) Jeho dopĺňanie má však jednoznačne zmysel, pretože prispieva k schopnosti organizmu ľahšie bojovať s infekciami dýchacích ciest. Podporuje tiež normálny stav imunity.
Vitamín B6
Vitamínov skupiny B je viac, takže je pochopiteľné, že sa v nich môžete trochu stratiť. Hoci sú všetky potrebné na udržanie celkového zdravia organizmu, venujte osobitnú pozornosť najmä vitamínu B6. Tento vitamín podporuje normálny stav bielych krviniek, ktoré sú kľúčové pre normálnu imunitnú odpoveď. Okrem toho jeho nedostatok môže viesť k zníženiu protilátok, ktoré sú tiež veľmi dôležité pre úspešný boj organizmu s infekciou.
Ďalšie spôsoby, ako posilniť imunitu
Vaša strava by mala obsahovať aj ďalšie látky, ktoré sú spojené s podporou silného imunitného systému, ale nie sú to vitamíny. Typicky sem patrí napríklad zinok, ktorý aktívne podporuje organizmus v boji proti prebiehajúcim infekciám. Zamerať sa môžete aj na selén. Ak ho máte v tele príliš málo, môže to mať za následok problémy s imunitou a väčšiu náchylnosť na choroby rôzneho druhu.
To však, samozrejme, nie je všetko. Kvalita vašej črevnej mikroflóry, o ktorej budeme hovoriť o chvíľu, má tiež vplyv na to, aká silná bude vaša imunita.
Probiotiká a prebiotiká
Možno budete prekvapení, ale naozaj to veľmi závisí od toho, ako vyzerá vaša črevná mikroflóra. Ak je v rovnováhe, znamená to dobré trávenie, silnú imunitu, normálnu telesnú hmotnosť a normálnu náladu.
Probiotiká sú priateľské živé organizmy, ktoré sa starajú o normálne trávenie, ale spolu s prebiotikami vytvárajú aj látky, ktoré vhodným spôsobom stimulujú obranyschopnosť nášho tela. Keďže probiotiká sú živé, potrebujú kvalitnú potravu, ktorou sú prebiotiká (najčastejšie napríklad inulín).
Vďaka tejto kombinácii môže priateľská mikroflóra správne prosperovať a množiť sa. Okrem toho činnosť probiotík a prebiotík spočíva v tom, že v črevách vytvárajú špecifické prostredie, ktoré je nepriateľské voči nežiaducim patogénom. Z tohto dôvodu neurobíte chybu, ak vyskúšate dlhodobé užívanie kvalitných probiotických výživových doplnkov s obsahom prebiotík, ktoré môžete užívať v rámci zdravého životného štýlu, pri tráviacich problémoch alebo počas choroby.
Kvalitný doplnok stravy spoznáte podľa:
- Obsahu prebiotík (inulín)
- Väčšieho počtu probiotických kmeňov (laktobacily, bifidobaktérie…)
- Dostatočného počtu životaschopných mikroorganizmov v každej kapsuli
Čo z toho vyplýva? Predovšetkým to, že v rámci posilňovania imunity by ste mali siahnuť nielen po vitamínoch a mineráloch, ale aj po produktoch, ktoré prispievajú k udržaniu normálneho stavu črevnej mikroflóry. Potom pre seba urobíte naozaj to najlepšie.
Probiotikus je komplex 11 probiotických kmeňov s prebiotikami, ktoré sa vzájomne podporujú. Denná dávka obsahuje 39 miliárd priateľských baktérií, ktoré pomôžu udržať vaše črevá v rovnováhe.