Myslíte si, že sú všetky bacily rovnaké? Chyba lávky! Ak sa necítite dobre, lekár sa vždy bude snažiť zistiť, či je pôvodcom vášho problému vírus, alebo baktéria. Prečo? Pretože to, čo funguje na liečbu jedného, nemusí stačiť na liečbu druhého. A naopak. Tak sa pohodlne usaďte a poďte sa o tejto téme dozvedieť niečo trochu viac.
Nikto nemá rád ten pocit, keď naňho niečo lezie. Z pohľadu lekára je však mimoriadne dôležité prísť na to, či za vašimi problémami stojí bakteriálna alebo vírusová infekcia. Aj keď sa to mnohým ľuďom zdá byť jedno a to isté, v skutočnosti má diagnostika výrazný vplyv na úspešnosť liečby a jej efektivitu.
Je to tak preto, že kým na baktérie existujú antibiotiká, na vírusy ich nasadenie vôbec nefunguje. Antivirotiká zase nebudú dobre fungovať na infekciu spôsobenú baktériami. Ako teda vidíte, správne rozlíšenie protivníka je naozaj dôležité.
Aké ďalšie rozdiely medzi baktériami a vírusmi existujú?
Aký je rozdiel medzi baktériami a vírusmi?
Faktor | Vírusy | Baktérie |
---|---|---|
Veľkosť | Menšie (20-400 nm) | Väčšie (0,5-5 μm) |
Štruktúra | Neživé, obsahujú DNA/RNA | Živé, bunky s jadrom |
Reprodukcia | Iba v hostiteľskej bunke | Samostatne v priaznivom prostredí |
Liečba | Antivirotiká, vakcíny | Antibiotiká |
Príklady ochorení | Chrípka, HIV, COVID-19 | Angína, tuberkulóza, zápal močových ciest |
Čo sú vírusy?
Vírusy sú malé nebunkové organizmy, ktoré obsahujú len jeden typ nukleovej kyseliny. Vírus je nebezpečný tým, že dokáže prinútiť naše bunky, aby sa správali tak, ako potrebuje na svoje prežitie. Technicky vzaté, ide o parazitické mikroorganizmy.
Čo je vo vnútri, to sa počíta. PROBIOTIKUS sa postará, aby vaše črevá boli plné priateľských baktérií, ktoré podporujú trávenie a posilňujú imunitu. Denná dávka obsahuje 39 miliárd živých kultúr.
Vzhľadom na to, že na vírusy neexistuje žiadny široko dostupný liek (antivirotiká sa používajú len v krajných prípadoch), liečba vírusovej infekcie sa väčšinou spolieha na používanie domácich prostriedkov. K nim môže patriť napríklad pokoj na lôžku, spánok a posilňovanie imunity.
Medzi najčastejšie vírusové ochorenia patrí napríklad prechladnutie alebo chrípka.
Čo sú baktérie?
U baktérií je situácia trochu iná. V porovnaní s vírusmi totiž existujú nielen zlé baktérie, ktoré spôsobujú choroby, ale aj tie dobré, ktoré potrebujeme pri trávení. Tie dobré obvykle nájdeme v početných kolóniách v našom tráviacom trakte a súhrnne sa im hovorí črevný mikrobióm.
Ak však na moment zostaneme pri takzvaných zlých baktériách, tie sa po vstupe do tela začnú rýchlo množiť a môžu spôsobiť naozaj závažné stavy a problémy. Našťastie sa už bakteriálnym infekciám vieme celkom dobre brániť, pretože máme k dispozícii účinné antibiotiká.
Na druhej strane, je dôležité spomenúť, že lekár musí antibiotiká na liečbu bakteriálnej infekcie voliť opatrne. Ak vyberie také, ktoré na danú infekciu nefungujú, môže tým prispieť k vzniku antibiotickej rezistencie. Baktérie sa totiž môžu stať voči antibiotikám odolnejšími a lieky na ne môžu prestať pôsobiť. (A to by bol naozaj problém, pretože by nás potom mohli ohrozovať choroby, ktoré sme predtým vedeli liečiť.)
Najlepšie výsledky dosiahnete vtedy, keď začnete brať antibiotiká a probiotiká v rovnaký deň.
Priateľské a nepriateľské baktérie
Medzi priateľské baktérie patria napríklad bifidobaktérie, ktoré sú prirodzenou súčasťou nášho tráviaceho systému.
Tieto mikroorganizmy napríklad pomáhajú tráviť prijatú vlákninu. Taktiež pomáhajú zabrániť rozvoju rôznych infekcií a podporujú produkciu pre telo dôležitých látok, ako sú vitamíny skupiny B. Z tohto dôvodu by sme sa mali snažiť o to, aby sme mali dostatok bifidobaktérií a ďalších priateľských kolónií v našom tráviacom trakte.
V porovnaní s nimi sa zlé baktérie snažia urobiť všetko možné i nemožné, aby si mohli nastoliť nadvládu nad naším telom, v ktorom si potom môžu robiť, čo chcú. A pre nás to nemusí skončiť ani trochu dobre.
Nevýhodou antibiotickej liečby pri bakteriálnej infekcii je každopádne to, že tieto lieky nevedia rozlíšiť, ktoré baktérie sú pre naše telo prospešné a ktorých sa treba čo najskôr zbaviť. To znamená, že antibiotiká môžu zničiť nielen zlé baktérie, ale aj črevnú mikrobiotu.
Následkom toho sa môže objaviť:
- Znížená imunita
- Častejšia chorobnosť
- Problémové trávenie
Tým rozhodne nechceme naznačiť, že užívanie antibiotík nemá v mnohých situáciách svoj význam. Počas liečby je však veľmi dôležité správne sa starať aj o črevný mikrobióm. Tento extra krok môže následne prispieť k tomu, že vedľajšie účinky antibiotík na telo budú prijateľne znížené.
Ako podporiť črevný mikrobióm?
Niektorí ľudia hovoria, že na podporu trávenia, imunity a črevného mikrobiómu je vhodné začať užívať probiotické doplnky stravy po skončení liečby. V skutočnosti je to však trochu inak.
Najlepšie výsledky dosiahnete vtedy, keď začnete brať antibiotiká a probiotiká v rovnaký deň. Samozrejme, s niekoľkohodinovým odstupom, inak by mohlo byť užívanie probiotík kontraproduktívne. (Antibiotiká by ich mohli rýchlo eliminovať.)
Správne sa to robí tak, že ako prvé užijete predpísanú dávku antibiotík. Potom počkáte niekoľko hodín (aspoň dve) a užijete probiotický doplnok stravy. Takto postupujte každý deň a s užívaním probiotík pokračujte ešte aspoň 2 týždne po skončení liečby antibiotikami.
Že ste si vybrali kvalitný probiotický doplnok stravy, spoznáte podľa toho, že obsahuje:
- Prebiotiká (napríklad inulín)
- Väčší počet rôznych druhov probiotických kmeňov (bifidobaktérie, laktobacily…)
- Vysoký počet životaschopných mikroorganizmov v jednej dávke (uvádza CFU)
Zdroj
https://sk.wikipedia.org/wiki/V%C3%ADrus – Vírus (slovensky)
https://sk.wikipedia.org/wiki/Bakt%C3%A9rie – Baktérie (slovensky)
https://www.sciencefocus.com/the-human-body/how-to-boost-your-microbiome – 15 tipov na posilnenie črevného mikrobiómu (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/why-bifidobacteria-are-good – Prečo potrebujeme bifidobaktérie (anglicky)
Probiotikus je komplex 11 probiotických kmeňov s prebiotikami, ktoré sa vzájomne podporujú. Denná dávka obsahuje 39 miliárd priateľských baktérií, ktoré pomôžu udržať vaše črevá v rovnováhe.