Dlhodobá plynatosť je pre mnohých z nás naozaj vážnym problémom, kvôli ktorému sa hanbíme vyjsť na verejnosť. Najmä ak ich trápi aj zapáchajúca plynatosť, ktorá môže okolie upozorniť na ich citlivé trávenie. Preto sa dnes pozrieme na to, čo tento stav spôsobuje a ako sa s ním dá bojovať.
Nadúvanie a plynatosť z času na čas trápia každého z nás. Nemusí ísť len o nevhodné zloženie potravy, ale napríklad aj o menštruáciu, počas ktorej má mnoho žien tráviace problémy, ktoré priamo súvisia s ich cyklom.
Ak sa však pravidelne cítite nafúknutí, pravdepodobne budete musieť začať zisťovať, čo presne vám robí zle. Inak sa tohto problému v budúcnosti nezbavíte.
Keďže ide o beh na dlhú trať, je dobré vedieť, čo všetko môže za plynatosťou stáť a čo naň funguje.
Príznaky a prejavy plynatosti
Plynatosť sa prejavuje pomerne výrazne. Dochádza totiž k nadmernej produkcii vetrov, ktoré potom počas dňa a noci unikajú z tela von. Ak sa ich snažíte zadržať, môžu vám spôsobiť značné ťažkosti. (Pre predstavu, počas dňa unikajú vetry v priemere 13 až 21-krát.) Zlá strava alebo poruchy trávenia môžu byť príčinou ich väčšieho počtu.
Čo je vo vnútri, to sa počíta. PROBIOTIKUS sa postará, aby vaše črevá boli plné priateľských baktérií, ktoré podporujú trávenie a posilňujú imunitu. Denná dávka obsahuje 39 miliárd živých kultúr.
Čo spôsobuje plynatosť – príčiny
Jednou z prvých príčin plynatosti môže byť napríklad celiakia, pri ktorej dochádza k neznášanlivosti lepku.
Na vine môže byť aj:
- Nadmerné množstvo prehĺtaného vzduchu (fajčenie, žuvačky, rýchle pitie a jedenie…)
- Konzumácia nadúvajúcich potravín (strukoviny, mliečne výrobky, niektoré druhy zeleniny…)
- Zápcha
- Diabetes
- Crohnova choroba
A mnoho ďalších.
Ako sa zbaviť plynatosti?
Teraz sa pozrime na to, ako zmierniť plynatosť. Keďže nikto z nás do seba nevidí, ak máte dlhodobé problémy, je vhodné navštíviť alergológa, aby zistil, či náhodou nemáte potravinovú alergiu alebo intoleranciu, ktorá by vám mohla spôsobovať tráviace problémy. Ak áno, najviac vám pomôže dodržiavanie diéty.
Ak sa však žiadna choroba nepotvrdí, mali by ste pracovať na úprave svojho dlhodobého životného štýlu.
Pomáha napríklad:
- Spomaliť tempo jedenia pri konzumácii potravín
- Konzumácia väčšieho množstva čerstvého ovocia a zeleniny
- Konzumácia menších porcií jedla
- Snaha znížiť nadmerné prehĺtanie vzduchu (pomôcť môže aj výmena zubnej náhrady, najmä ak vám súčasná zubná náhrada zle sedí).
- Zlepšenie pitného režimu (ktorý by mal byť založený na čistej vode)
- Cvičenie
- Nahrievacia vankúšik na brucho
Probiotiká na plynatosť
Základom normálneho trávenia je normálny stav črevnej mikroflóry. Tú možno ovplyvniť dlhodobým užívaním kvalitných probiotických doplnkov. Probiotiká napomáhajú normálnemu pohybu čriev, takže by mali aj týmto spôsobom znižovať vznik plynov a vetrov.
Počítajte však s tým, že u citlivejších jedincov môžu probiotiká a prebiotiká dočasne zvýšiť plynatosť, kým si na ne vaše telo zvykne. Nevzdávajte sa však nádeje a pokračujte v užívaní probiotického výživového doplnku PROBIOTIKUS. Spolu so zmenou vášho životného štýlu by vám mal pomôcť k tomu, aby ste sa čoskoro cítili lepšie.
Probiotikus je komplex 11 probiotických kmeňov s prebiotikami, ktoré sa vzájomne podporujú. Denná dávka obsahuje 39 miliárd priateľských baktérií, ktoré pomôžu udržať vaše črevá v rovnováhe.