Plynatosť a nadúvanie sú dva veľmi nepríjemné problémy. Okrem toho, že zaberajú voľné centimetre v páse nohavíc, môžu spôsobovať bolesť a v neposlednom rade aj veľmi nepríjemné situácie. Aké sú príčiny nadúvania? A dá sa tomu nejako vyhnúť?
Ľudské telo trávi potravu. Keďže v tráviacom trakte máme veľkú armádu mikroorganizmov, je celkom pochopiteľné, že črevá produkujú plyny, ktoré sa musia nejakým spôsobom odvádzať. Dá sa teda povedať, že aj keď je ventilácia na verejnosti trápna, je to normálny prejav tela a netreba sa ním veľmi znepokojovať.
Ale čo ak ste občas nafúknutí? V takom prípade musíte nájsť príčinu. Aj keď nechceme maľovať čerta na stenu, môže to znamenať, že máte nejaký problém s trávením (nemusí ísť len o nesprávne zloženú mikroflóru, ale aj o neznášanlivosť niektorých druhov potravín a pod.)
Príznaky nadúvania
Všetci poznáme príznaky nadúvania. Či nie? Aj keď je to možno trochu nadnesené, možno budete prekvapení, koľko toho o príznakoch nadúvania neviete.
Najčastejšie prejavy nadúvania:
Čo je vo vnútri, to sa počíta. PROBIOTIKUS sa postará, aby vaše črevá boli plné priateľských baktérií, ktoré podporujú trávenie a posilňujú imunitu. Denná dávka obsahuje 39 miliárd živých kultúr.
- Častejšia potreba uvoľnenia vetrov
- Bolesť a nepohodlie v bruchu
- Pocit nafúknutia
O klasické nadúvanie nejde, ak je sprevádzané hnačkou, horúčkou, zhoršeným pálením záhy, vracaním, náhlym úbytkom hmotnosti alebo krvou v stolici. V tomto prípade je veľmi dôležité navštíviť lekára a podstúpiť všetky potrebné testy. Je celkom možné, že trpíte vážnou chorobou alebo život ohrozujúcim stavom, ktorý by pre vás mohol byť smrteľný.
Bolestivé nadúvanie
Bolestivé nadúvanie často trápi najmä malé deti. Nehovoríme len o deťoch, ktoré sa práve učia spracovávať potravu. Ale aj staršie deti, ktoré sa v noci budia s bolesťami bruška. Samozrejme, najlepšie je poradiť sa s lekárom. Prvou pomocou však môže byť olej proti nadúvaniu pre bábätká, ktorým môžete jemne masírovať bruško.
Čo spôsobuje nadúvanie
Nadúvanie má širokú škálu príčin. Mnohé z nich súvisia s vaším životným štýlom. V iných prípadoch môže mať ochorenie negatívny vplyv na nadúvanie.
Možno vás to prekvapí, ale nadúvanie môže byť spôsobené príliš rýchlym jedlom alebo žuvaním žuvačky. Hoci na prvý pohľad neexistuje žiadna súvislosť, fajčiari môžu byť tiež náchylnejší na nadúvanie.
Ďalej môžu byť na vine tieto faktory:
- Syndróm dráždivého čreva
- Zápalové ochorenie čriev
- Alergia na potraviny alebo potravinová intolerancia
- Prírastok hmotnosti
- Vplyv hormónov (najmä u žien)
- Parazitárne infekcie
- Porucha príjmu potravy
- Celiakia
- Patologické nahromadenie tekutiny v brušnej dutine (napríklad v dôsledku nádoru)
Z tohto dôvodu je určite vhodné vykonať kompletné vyšetrenie. Keď poznáte príčinu svojich problémov, bude pre vás oveľa jednoduchšie dostať sa späť do formy.
Ako sa zbaviť nadúvania
Čo pomáha pri nadúvaní? Keďže poznáte príčiny nadúvania, je vám pravdepodobne jasné, že nemá zmysel bežať do lekárne po voľnopredajné prípravky proti nadúvaniu. Väčšinou riešia príznaky, a nie hlavnú príčinu. Problém teda nezmizne. Okrem toho existuje mnoho lacnejších spôsobov, ktoré vám pomôžu ľahko vyriešiť tento nepríjemný problém.
Nie že by existovali nejaké cvičenia proti nadúvaniu. Ale každá fyzická aktivita, ktorá sa pravidelne opakuje, je pre vaše telo prospešná. Zmena stravy je tiež pozitívna. Mnohé potraviny môžu nadúvanie zhoršiť.
Čo jesť proti nadúvaniu
Nadúvanie po každom jedle nie je prirodzené. Možno však podvedome jete niečo, čo vám nerobí dobre. Ak odhliadneme od rôznych potravinových alergií a chorôb, plynatosť sa môže vyskytnúť po niektorých zložkách potravy aj u tých, ktorí sú inak úplne zdraví.
Potraviny, ktoré nadúvajú
Strukoviny zohrávajú veľkú úlohu pri nadúvaní. Ich vyradenie zo stravy však nie je žiaduce. Čo teda robiť? Ak nemôžete jesť hnedú šošovicu alebo fazuľu, skúste variť z namočenej červenej šošovice. Vhodný je aj cícer.
K nadúvaniu prispieva aj pravidelná konzumácia bublinkových nápojov, brokolice, cibule, jabĺk alebo niektorých mliečnych výrobkov. Ani cesnak alebo alkohol vám nemusia prospieť.
Potraviny proti nadúvaniu
O červenej šošovici a cíceri sme už hovorili. To však, samozrejme, nie je všetko. Pre človeka, ktorý má problémy s nadúvaním, môže byť záchranou pitie vody (napríklad s nakrájaným ovocím), ochucovanie jedál bylinkami a koreninami, konzumácia banánov, čučoriedok a iných bobuľovitých plodov alebo citrusových plodov. Mliečne výrobky možno v prípade potreby nahradiť výrobkami z rastlinného mlieka.
Bylinky proti nadúvaniu
Jelikož nadýmání trápilo lidi i v minulosti, je pochopitelné, že se nám do dnešní doby dochovala spousta informací o nejčastěji používaných bylinkách. Z některých se dá podle potřeby dokonce uvařit čaj proti nadýmání.
Možnosťou pre vás môže byť mäta, palina, pitie zázvorového alebo feniklového čaju. Musíte však dbať na kontraindikácie. Často ide o tehotenstvo alebo dojčenie.
Probiotiká proti nadúvaniu
Nadmerné nadúvanie vás môže viesť k užívaniu doplnkov stravy s probiotikami. Treba však povedať, že na samom začiatku ich užívania môžete pociťovať nepohodlie. To by však malo postupne vymiznúť, keď si vaše telo zvykne na nový prvok.
Ide o to, že probiotické výživové doplnky vrátane probiotického výživového doplnku PROBIOTIKUS®, ktorý je vhodný na dlhodobé užívanie, podporujú rast zdravej črevnej mikroflóry, ktorá sama produkuje plyny. Podobný jav môžu zažiť aj ľudia, ktorí sa rozhodnú dopĺňať probiotiká zo stravy. Napríklad pitím kefíru alebo konzumáciou kimči.
Probiotikus je komplex 11 probiotických kmeňov s prebiotikami, ktoré sa vzájomne podporujú. Denná dávka obsahuje 39 miliárd priateľských baktérií, ktoré pomôžu udržať vaše črevá v rovnováhe.