Keď sa hovorí o zdraví tráviaceho traktu a normálnej stolici, mnohí si spomenú, že existujú probiotiká. Málokto sa však nimi podrobne zaoberá, takže možno neviete, že okrem bifidobaktérií existujú aj laktobacily, ktoré sú pri našom trávení tiež veľmi potrebné. Aká je ich úloha? A ako by sa mali takéto laktobacily správne používať?
Vzhľadom na to, ako nám dospelí vysvetľovali pôvod chorôb a dôvody, prečo by sme si mali v detstve umývať ruky, nemusí nič, čo má v názve slovo bacil, vzbudzovať veľkú dôveru. Svet však nemožno vidieť čiernobielo, pretože laktobacily sú v našom tráviacom trakte absolútne nevyhnutné.
Spolu s ostatnými mikroorganizmami v našom tráviacom trakte vytvárajú početné priateľské kolónie, ktoré pomáhajú udržiavať normálne trávenie a imunitu.
Čo je ešte dobré vedieť o týchto drobných obyvateľoch nášho tela?
Čo sú to laktobacily?
Laktobacily sú baktérie mliečneho kvasenia (preto ich niekedy vidíme v reklamách na mliečne výrobky.) Ich úlohou je tvoriť kyselinu mliečnu z cukrov. Keďže tento proces pomáha znižovať pH, pomáha potláčať zápalové a hnilobné procesy, ktoré by mohli istým spôsobom predstavovať zvýšené riziko pre naše zdravie. Tento jav môže tiež znížiť rast kvasiniek, s ktorými má mnoho ľudí tiež problémy.
Čo je vo vnútri, to sa počíta. PROBIOTIKUS sa postará, aby vaše črevá boli plné priateľských baktérií, ktoré podporujú trávenie a posilňujú imunitu. Denná dávka obsahuje 39 miliárd živých kultúr.
Z technického hľadiska sa teda laktobacily podieľajú na tom, aby mal organizmus dostatočne účinný štít proti zlým baktériám, ktoré sa môžu sústavne snažiť ovládnuť naše telo. Aby to však nebolo také jednoduché, v malom množstve potrebujeme v tele aj „zlé“ mikroorganizmy, kľúčové však je, aby ich nebolo viac ako tých dobrých. Práve preto je veľmi dôležité mať ich v tele viac.
Laktobacily vs. probiotiká
Laktobacily sú technicky jedným typom mikroorganizmu, ktorý sa následne delí na ďalšie kmene. Laktobacily ako také sa potom často pridávajú do probiotických výživových doplnkov, ktoré môžu obsahovať napríklad už spomínané bifidobaktérie a ďalšie priateľské kmene, ktoré sa navzájom dopĺňajú vo svojich schopnostiach a zručnostiach.
Najväčší rozdiel je teda medzi laktobacilmi a prebiotikami, pretože prebiotiká sú vlastne rozpustná vláknina, ktorou sa probiotické kultúry živia. Pre jednoduchosť si teda zapamätajte, že prebiotiká = potrava pre probiotiká.
Laktobacily sú v našom tráviacom trakte absolútne nevyhnutné.
Ich najlepšie účinky
O niekoľko riadkov vyššie sme už jemne načrtli niektoré pozitíva pravidelnej konzumácie laktobacilov. Teraz sa na ne však pozrieme podrobnejšie.
Napríklad pravidelnejší príjem Lactobacillus acidophilus môže prispieť k:
- Podpore normálneho trávenia
- Podpore normálnej hladiny cholesterolu
- Normálne vaginálne zdravie (čo bude určite dôležitá informácia pre ženy, ktoré často trpia zápalmi v intímnej oblasti)
- Podpore normálnej telesnej hmotnosti
- Podpore normálneho stavu imunitného systému
Spolu s ďalšími probiotikami a prebiotikami môže k lepšej nálade prispieť aj užívanie kvalitných probiotických doplnkov, pretože sa postupne zisťuje, že stav črevnej mikroflóry môže ovplyvňovať náladu. (Vzhľadom na to, že pri nervozite a strese môžeme mať zažívacie problémy, nemalo by nás prekvapiť, že to môže fungovať aj opačne.)
Aké existujú druhy?
Laktobacily sú pomerne veľká skupina, ktorá zahŕňa mnoho rôznych členov.
Okrem Lactobacillus acidophilus poznáme aj:
- Lactobacillus rhamnosus
- Lactobacillus acidophilus
- Lactobacillus paracasei
- Lactobacillus bulgaricus
- Lactobacillus casei
- Lactobacillus plantarum
Samozrejme, čím väčší je počet kmeňov laktobacilov v probiotickom doplnku stravy, tým lepšie. Vďaka tomu je starostlivosť o tráviaci trakt skutočne komplexná.
Ako užívať laktobacily?
Laktobacily sú samy o sebe žiaduce, ale samotné nemusia stačiť na udržanie normálneho trávenia. Preto sa zvyčajne odporúča užívať ich vo viaczložkovom probiotickom výživovom doplnku, ktorý obsahuje aj bifidobaktérie a ďalšie látky (prebiotiká), ktoré sa navzájom podporujú.
Pred kúpou výživového doplnku preto skontrolujte etiketu, či okrem vyššie uvedených kmeňov laktobacilov obsahuje aj bifidobaktérie a inulín alebo iný typ prebiotika. Takýto doplnok stravy môže byť vhodný aj na dlhodobé užívanie, aby ste po uplynutí určitého času nemuseli liečbu ukončiť. Mnohé výrobky sú dokonca vhodné pre tehotné a dojčiace ženy a pre deti. Vždy si však najprv skontrolujte obal alebo oficiálnu webovú stránku výrobcu, aby ste sa uistili, že je vhodný.
Okrem toho viaczložkové výživové doplnky s obsahom probiotík a prebiotík možno používať v rôznych životných situáciách.
Ich užívanie je vhodné:
- Počas liečby antibiotikami (v tomto prípade sa odporúča užívať probiotiká a antibiotiká od toho istého dňa)
- Pri snahe podporiť imunitný systém
- Ako súčasť zdravého životného štýlu
- Pri zažívacích ťažkostiach
- Počas kvasinkových infekcií
- Počas obdobia, keď sa snažíte dostať svoj ekzém pod kontrolu
A podobne.
Niektorí ľudia sa zdráhajú užívať kvalitné viaczložkové probiotiká aj na cestách. Najmä do exotických destinácií.
Ako teda vidíte, kedy užívať laktobacily spolu s ďalšími priateľskými mikroorganizmami a prebiotikami nemusí byť vyčlenené len pre niekoľko životných situácií.
Nakoniec sa pozrieme na to, ako na prvý pohľad rozpoznať, že držíte v ruke kvalitný probiotický doplnok stravy. Nemali by ste sa rozhodovať len na základe najnižšej predajnej ceny alebo počtu kapsúl v balení.
To, že ste si vybrali správne, najčastejšie zistíte podľa:
- Väčšieho počtu rôznych druhov priateľských mikroorganizmov v zložení
- Obsahu prebiotických látok (inulín)
- Vysokého počtu životaschopných mikroorganizmov v jednej kapsule (údaj, ktorý sa najčastejšie skrýva pod skratkou CFU)
Ak chcete zabezpečiť, aby vaša črevná mikroflóra naďalej prosperovala, nezabúdajte na dôležitosť zdravej stravy, ktorá má na jej stav naozaj veľký vplyv. Priateľským mikroorganizmom neprospieva napríklad fajčenie, pitie alkoholu, stres, málo pestrá strava, nedostatok spánku alebo nedostatok pohybu. Preto sa snažte na týchto oblastiach pracovať aj v budúcnosti. Oplatí sa to.
Zdroje informácií
https://www.wikiskripta.eu/w/Lactobacillus – Lactobacillus (česky)
https://www.healthline.com/nutrition/lactobacillus-acidophilus – Výhody laktobacilov (anglicky)
Probiotikus je komplex 11 probiotických kmeňov s prebiotikami, ktoré sa vzájomne podporujú. Denná dávka obsahuje 39 miliárd priateľských baktérií, ktoré pomôžu udržať vaše črevá v rovnováhe.