V poslednom čase sme bombardovaní informáciami o dôležitosti starostlivosti o našu črevnú mikroflóru. Ale ako to urobiť? A má užívanie probiotík nejaké pravidlá? Ak vás to všetko zaujíma, nižšie vám odpovieme na tieto a ďalšie otázky.
Všetci vieme, že baktérie a iné mikroorganizmy žijú v ľudskom tele a ovplyvňujú jeho fungovanie a zdravie. Väčšinou si predstavujeme, že tieto organizmy sú zlé, ale v skutočnosti by sme bez mnohých z nich nedokázali prežiť.
Problémom však je, že priateľské mikroorganizmy môžu byť napadnuté zlými (napríklad z infikovaného jedla alebo vody), čo môže viesť k narušeniu rovnováhy črevnej mikroflóry a k ochoreniu.
Akú úlohu v tomto procese hrajú probiotiká?
Kedy brať probiotiká?
Kto má záujem, môže vyskúšať dlhodobé užívanie probiotík. Tento krok môže byť bežnou súčasťou vášho každodenného životného štýlu, aj keď sa necítite dobre.
Čo je vo vnútri, to sa počíta. PROBIOTIKUS sa postará, aby vaše črevá boli plné priateľských baktérií, ktoré podporujú trávenie a posilňujú imunitu. Denná dávka obsahuje 39 miliárd živých kultúr.
Probiotiká môžete užívať pri nasledujúcich problémoch:
- Hnačka
- Zápcha
- Podpora kvality trávenia
Niektorí ľudia siahajú po probiotikách aj počas užívania antibiotík, ktoré ničia nepriateľské mikroorganizmy, ale bohužiaľ aj tie dobré.
Pokiaľ ide o probiotiká pri hnačke, je dôležité venovať pozornosť tomu, aký typ hnačky máte. Zatiaľ čo niektoré kmene sú vhodné na cestovateľskú hnačku, iné sú vhodnejšie na liečbu infekčnej hnačky. V prípade pochybností vám s tým pomôže lekárnik.
Ako správne užívať probiotiká
Najlepší čas na užívanie probiotík je veľmi individuálny. Presné informácie najčastejšie nájdete na etikete výrobku. V závislosti od toho budete probiotiká užívať buď nalačno, alebo naopak spolu s jedlom.
Tieto informácie sa líšia v závislosti od podmienok, za ktorých môžu mikroorganizmy fungovať. Pre predstavu, bifidobaktérie a laktobacily najlepšie fungujú, keď sa užívajú približne 30 minút pred jedlom.
Niektorí odborníci dokonca naznačujú, že niektoré mikroorganizmy môžu vykazovať väčšiu životaschopnosť, ak sa zapijú malým množstvom nízkotučného mlieka alebo sa podajú s malým množstvom sacharidov.
Ako užívať probiotiká s antibiotikami?
V poslednom čase sa veľa diskutuje o podávaní antibiotík s probiotikami. Hneď na začiatku treba povedať, že probiotiká zvyčajne nemá zmysel začať užívať až po ukončení liečby antibiotikami. Na druhej strane, antibiotiká a probiotiká by sa nemali užívať súčasne, vždy by mal byť medzi nimi aspoň malý odstup.
Odborníci odporúčajú užívať najprv antibiotiká a potom s odstupom niekoľkých hodín probiotiká. Tiež nie je na škodu brať probiotiká aspoň 14 dní po ukončení užívania antibiotík.
Ako dlho užívať probiotiká?
Ak výrobca neuvádza na etikete inak, probiotiká sa môžu užívať každý deň počas dlhého obdobia.
Medzi potenciálne výhody pravidelného užívania probiotík patria:
- Kvalitnejšie trávenie
- Zníženie plynatosti
- Zmiernenie syndrómu dráždivého čreva (nemusí to platiť pre všetkých ľudí, preto sa o tejto možnosti najprv poraďte so svojím lekárom)
- Podpora pri chudnutí
V poslednom čase pribúdajú aj informácie o tom, ako môže črevná mikroflóra ovplyvňovať našu náladu a správanie. (Takéto probiotiká nazývame psychobiotiká.) Je teda celkom možné, že časom budete mať jasnejšie myšlienky.
Chcete vyskúšať dlhodobé užívanie probiotík? Potom stavte na probiotický doplnok stravy PROBIOTIKUS®.Chcete vyskúšať dlhodobé užívanie probiotík? Potom stavte na probiotický doplnok stravy PROBIOTIKUS®.
Probiotikus je komplex 11 probiotických kmeňov s prebiotikami, ktoré sa vzájomne podporujú. Denná dávka obsahuje 39 miliárd priateľských baktérií, ktoré pomôžu udržať vaše črevá v rovnováhe.