Hnačka je nepríjemné ochorenie tráviaceho traktu, ktoré nás môže ľahko vyradiť z rutiny. Niekedy sa prejavuje ako krátkodobá črevná chrípka, ktorá po čase sama zmizne. Čo však robiť, ak máte časté hnačky, ktoré sa pravidelne opakujú?
Hnačka sa niekedy nazýva aj rýchly krok, pretože je často taká intenzívna, že sa bojíte, že ju nebudete môcť stihnúť. Z tohto dôvodu mnoho ľudí zostáva doma, pretože by sa mohli dostať do naozaj nepríjemných situácií, ktoré by ich mohli aj intenzívne zdiskreditovať.
Lenže nie je hnačka ako hnačka. Zatiaľ čo pri krátkodobom ochorení sa situácia zvyčajne vráti do normálu, existujú ľudia, ktorých trápi chronická hnačka. Keďže často nevedia, čo môže byť za ich črevnými problémami, buď zostávajú častejšie doma, alebo sú neustále v strese, že sa im na verejnosti stane nezávideniahodná nehoda.
Ako zastaviť hnačku a ďalšie tipy, ktoré by ju mohli zmierniť, vám prezradíme nižšie.
Najčastejšie príčiny hnačky
Hnačka nie je dostatočne špecifický problém, aby sa dala spájať len s jedným ochorením. Z tohto dôvodu je pomerne bežné, že človek s hnačkou dlho hľadá jej spúšťač.
Čo je vo vnútri, to sa počíta. PROBIOTIKUS sa postará, aby vaše črevá boli plné priateľských baktérií, ktoré podporujú trávenie a posilňujú imunitu. Denná dávka obsahuje 39 miliárd živých kultúr.
Hnačka (najmä chronická) môže byť spôsobená týmito príčinami:
- Závislosť na alkohole
- Potravinové alergie (celiakia, alergia na mlieko…)
- Cukrovka
- Ochorenie čriev (Crohnova choroba…)
- Precitlivenosť organizmu na konzumáciu potraviny
- Nadmerné užívanie preháňadiel
- Infekcie (salmonelóza atď.)
- Hyperaktívna štítna žľaza
A mnoho ďalších problémov vrátane chirurgických zákrokov a syndrómu dráždivého čreva. U niektorých ľudí sa dokonca pravidelne strieda hnačka so zápchou.
Vodnatá hnačka
Vodnatá hnačka znamená, že stolica obsahuje zvýšené množstvo vody. Za týmto typom hnačky sa často skrýva infekcia, ktorá sa do tela dostala v dôsledku súhry okolností. Medzi najväčšie problémy vodnatej hnačky patrí dehydratácia a znížená schopnosť organizmu absorbovať dôležité živiny. V niektorých prípadoch môže vodnatá hnačka poukazovať na potravinové alergie a intolerancie.
Dlhodobá hnačka
Chronická hnačka môže byť spôsobená iným ochorením. Môže ju však vyvolať aj užívanie niektorých liekov (napríklad antibiotík), cukrovka a nadmerné pitie alkoholu. V tomto prípade sa ľuďom zvyčajne odporúča dlhodobá zmena životného štýlu.
Ako sa zbaviť hnačky a čo pomáha?
Čo jesť pri hnačke?
Pri hnačke sa zvyčajne odporúča diéta, počas ktorej jete len suché a nedráždivé potraviny. Odporúčajú sa napríklad sušienky, suchý chlieb a suchý toast, jablková omáčka, vývar a podobne. V dňoch, keď ťažkosti ustúpia, si môžete dať aj ryžu a prirodzene pripravený kúsok chudého kuracieho mäsa.
Samozrejme, ak máte potravinovú intoleranciu/alergiu, musíte zvoliť iný prístup. V takom prípade sa musíte uistiť, že v potravinách nie je alergén, ktorý vaše telo netoleruje.
Probiotiká na hnačku
Pri hnačke je rovnováha tráviaceho systému často narušená. Aby sme neboli abstraktní, znamená to, že máte v črevách príliš málo priateľských mikroorganizmov a príliš veľa nepriateľských patogénov. Pri užívaní antibiotík zasa dochádza k devastácii črevnej mikroflóry liekom. (To je dôvod, prečo môžu mať ľudia po užívaní antibiotík tráviace problémy a oslabený imunitný systém, ktorý sídli prevažne v črevách). Z tohto dôvodu je vhodné užívať probiotický výživový doplnok, ktorý si dokáže poradiť s opakovanými hnačkami.
Pri výbere kvalitných probiotík si vždy vyberte také, ktoré majú vysoký obsah CFU a obsahujú aj prebiotiká, ktoré probiotiká potrebujú na rozmnožovanie a prežitie.
Probiotikus je komplex 11 probiotických kmeňov s prebiotikami, ktoré sa vzájomne podporujú. Denná dávka obsahuje 39 miliárd priateľských baktérií, ktoré pomôžu udržať vaše črevá v rovnováhe.