Pocit na vracanie nemá nikto rád. Nikdy nemôžete dopredu povedať, či z toho niečo bude, alebo je to len planý poplach. Niekedy sa po bolesti žalúdka objaví hnačka, čo môže znamenať alergiu na potraviny. Ale tiež nemusí. Čo môže znamenať bolesť žalúdka? A ako sa jej čo najrýchlejšie zbaviť?
Trávenie je veľmi zložitý proces, ktorý zahŕňa rozomieľanie obsahu žalúdka a jeho presun do čriev. Keďže sa na tomto procese podieľa mnoho ďalších orgánov, je pochopiteľné, že sa z času na čas ozubené kolieska zomelú a prejavia sa tráviacimi problémami.
Niektorí ľudia sa po alkohole necítia dobre. Ak ho pijete pred spaním, môže spôsobiť pálenie záhy alebo mať negatívny vplyv na pocit v žalúdku. Ale aj zlé jedlo nám môže spôsobiť nevoľnosť.
Keďže to však nie je všetko, nižšie sa pozrieme na bolesť žalúdka trochu podrobnejšie.
Najčastejšie príčiny bolesti žalúdka
Bolesť žalúdka môže byť spôsobená rôznymi problémami. Niektoré sú prechodné, iné dlhodobé. Aj ich závažnosť sa líši. Preto nie je možné jednoznačne povedať, čo ju vo vašom prípade vyvolalo.
Čo je vo vnútri, to sa počíta. PROBIOTIKUS sa postará, aby vaše črevá boli plné priateľských baktérií, ktoré podporujú trávenie a posilňujú imunitu. Denná dávka obsahuje 39 miliárd živých kultúr.
Medzi najčastejšie príčiny žalúdočných ťažkostí patria infekcie so zápalom, upchatie, ochorenia, ktoré narúšajú fungovanie tráviaceho systému (napríklad Crohnova choroba), vredy, rakovina, potravinové alergie, potravinová intolerancia a črevná chrípka. Nesmieme však zabúdať na bolesti žalúdka počas tehotenstva.
Bolesť žalúdka po jedle
Ak pociťujete častejšie bolesti žalúdka po jedle, môže to byť spôsobené vážnymi problémami aj prechodnými javmi. Medzi tie podozrivé patrí otrava jedlom, ktorá sa môže prejavovať aj únavou a hnačkou. Mohli ste však zjesť aj kyslé potraviny, ktoré dráždia žalúdok. Okrem toho môže ísť o jav sprevádzaný vetrami, ktoré sa nemôžu dostať z tela von. Niektorým nerobí dobre ani nadmerná konzumácia korenených jedál, kofeínu a alkoholu.
Bolesti žalúdka sú tiež častým príznakom potravinových alergií alebo potravinovej intolerancie. (Pozor, nie je to to isté.) Ale môžete mať aj žalúdočné vredy, žlčníkové kamene (žlčník je len kúsok od žalúdka) alebo nadmernú činnosť štítnej žľazy.
Keďže sami vidíte, že nie je ľahké určiť príčinu, najlepším riešením je navštíviť svojho ošetrujúceho lekára.
Bolesť žalúdka zo stresu
Pokiaľ ide o bolesť žalúdka zo stresu, tento problém existuje, ale nie je to oficiálna lekárska diagnóza. Hlavne preto, že tento jav súvisí predovšetkým s psychickou kondíciou, nie s nejakým hmatateľným spúšťačom.
Niekto môže cítiť motýle v žalúdku. Iní ľudia nemajú chuť do jedla, majú pocit na vracanie alebo kŕče. Zvyčajne pomáha vyskúšať niektorú z relaxačných techník a vrhnúť sa do väčšieho pokoja.
Bolesť žalúdka v noci
Bolesti žalúdka v noci sú tiež pomerne častým problémom, ktorý sa vyskytuje v populácii. Za týmto javom sa pomerne často skrývajú tráviace problémy. Na vine môže byť pálenie záhy. Nemožno však vylúčiť ani vredy a žlčové kamene. S lekárom by ste sa mali poradiť aj o tom, či netrpíte Crohnovou chorobou alebo celiakiou.
U žien môže byť nočná bolesť žalúdka predzvesťou menštruácie alebo endometriózy, počas ktorej sa endometrium zachytáva na miestach, kde by nemalo byť, a potom reaguje na hormonálne zmeny.
Čo na bolesť žalúdka?
V prvom rade navštívte lekára, ktorý môže vylúčiť, že máte vážny zdravotný problém, ktorý by ste mali začať liečiť. Pamätajte, že ak to neurobíte, budete sa trápiť oveľa dlhšie.
Potom môžete vyskúšať diétu. Neodporúča sa tiež piť príliš veľa alkoholu a jesť mastné jedlá pred spaním. Sladké jedlá (a prípadne aj surová cibuľa) môžu vyvolať pálenie záhy, preto je vhodné zistiť, čo by mohlo ovplyvňovať vaše pálenie záhy, a potom sa tomu večer vyhnúť. Niektorí ľudia zistili, že cesnak spôsobuje žlčníkové záchvaty. Dávajte si preto pri večeri pozor aj naň.
Lieky na bolesť žalúdka
Lieky proti bolesti žalúdka sa často predávajú v lekárni. Často aj bez lekárskeho predpisu. Môžete však vyskúšať aj výživové doplnky, ktoré neutralizujú obsah žalúdka a umožňujú vám fungovať.
Babské rady
Ak bolesť žalúdka nie je taká silná, môžete skúsiť vypiť šálku mätového alebo zázvorového čaju. Dbajte na to, aby ste si po jedle neľahli, pretože obsah žalúdka sa môže vrátiť do pažeráka. Niektorým ľuďom pomáha teplý kúpeľ alebo vyhrievacia podložka, ktorú si priložia na brucho. Odporúča sa aj pohár vody s citrónovou šťavou alebo rozpustenou jedlou sódou. Pri varení tiež častejšie používajte korenie. Škorica, rasca a fenikel sú dobré na trávenie.
Probiotiká na bolesť žalúdka
Probiotiká žijú v našom tele prirodzene. Tieto mikroorganizmy v skutočnosti zohrávajú významnú úlohu pri našom trávení. Niektoré druhy probiotík dokonca ovplyvňujú našu náladu. Problémom však je, že vedľa probiotik priateľských k človeku existujú aj škodlivé mikroorganizmy, ktoré sa snažia ovládnuť naše telo. Ak je dobrých probiotík málo, môže sa im to nakoniec podariť a spôsobiť nám ochorenie.
Hoci sa probiotiká nachádzajú najmä v črevách, ich príjem má pozitívny vplyv na celý organizmus. Z tohto dôvodu je vhodné dopriať si probiotické potraviny a nápoje (kefír, biely jogurt, kyslá kapusta…), prebiotiká (potraviny pre probiotiká) a probiotické doplnky stravy. Nečakajte však, že probiotiká začnú účinkovať hneď, zvyčajne ich treba užívať pravidelne a dlhší čas.
Ako teraz postupovať?
V prvom rade odporúčame užívať probiotické doplnky stravy, ktoré vám upokojia žalúdok a dajú do poriadku črevnú mikroflóru. Ak probiotiká, diéty alebo babské rady nezaberajú, odporúčame návštevu lekára.
Neviete, ktorý probiotický doplnok stravy je vhodný na dlhodobé užívanie? Pri výbere výrobku sa zamerajte na to, aby mal čo najvyšší počet probiotických kmeňov, veľké množstvo mikroorganizmov a obsahoval prebiotiká.
Probiotikus je komplex 11 probiotických kmeňov s prebiotikami, ktoré sa vzájomne podporujú. Denná dávka obsahuje 39 miliárd priateľských baktérií, ktoré pomôžu udržať vaše črevá v rovnováhe.