Odborníci na výživu sa často zhodujú, že by sme mali mať v strave oveľa viac kyslomliečnych výrobkov, pretože môžu podporiť normálny stav nášho trávenia. Ale zatiaľ čo kefír pravdepodobne poznáte, pri výhodách acidofilného mlieka možno trochu tápate. Oplatí sa ho piť? A prečo?
Kyslé mliečne výrobky rozhodne nepatria medzi najobľúbenejšie. Túto skutočnosť možno často pripísať ich špecifickej vôni a chuti. U niektorých ľudí sa po ich konzumácii mohlo vyskytnúť aj dočasné nadúvanie. Je preto pochopiteľné, že počas dospelého života si k nim mnohí z nás musia aktívne hľadať cestu.
Nie je to vždy jednoduché, pretože spomienky na to, ako ste v detstve museli piť kefír alebo acidofilné mlieko, môžu byť niekedy veľmi silné a nie je ľahké ich úspešne prekonať.
Nižšie sa preto pozrieme na to, prečo to nevzdávať.
Čo je to acidofilné mlieko?
Acidofilné mlieko je mliečny výrobok, ktorý obsahuje baktérie Lactobacillus acidophilus. To má veľký vplyv na chuť výrobku. Baktérie znižujú jeho pH, čo má potom za následok výrazne kyslú chuť. Zaujímavosťou je, že pravidelnou konzumáciou tohto typu kyslomliečneho výrobku môžete svojmu telu doplniť napríklad vitamín B12.
Čo je vo vnútri, to sa počíta. PROBIOTIKUS sa postará, aby vaše črevá boli plné priateľských baktérií, ktoré podporujú trávenie a posilňujú imunitu. Denná dávka obsahuje 39 miliárd živých kultúr.
Acidofilné mlieko vs. kefír
Kyslé mliečne výrobky sa od seba môžu veľmi líšiť. Kefír je fermentovaný mliečny výrobok, ktorý sa vyrába pomocou baktérií aj iných kultúr, ktoré sú súčasťou takzvaného kefírového zrna (možno ho máte doma, takže je pomerne jednoduché si ho pravidelne zaobstarať).
Keďže kultúry používané v kefíre fermentujú mliečny cukor, vzniká malé množstvo etanolu a oxidu uhličitého. Práve tento proces spôsobuje osviežujúcu chuť kefíru a jeho mierne ostrejší záver. (V porovnaní s inými typmi výrobkov v tejto kategórii.)
Účinky acidofilného mlieka
Ako už bolo spomenuté, pitie acidofilného mlieka môže byť jedným zo spôsobov, ako do stravy dostať viac vitamínu B12. Ten je dôležitý napríklad pre normálnu tvorbu červených krviniek. Potrebujeme ho aj pre normálnu funkciu nervového systému.
Odporúča sa piť aj preto, že môže mať dobrý vplyv na podporu normálneho stavu črevnej mikroflóry. To súvisí s normálnym pohybom čriev a normálnym stavom imunity.
Zaujímavé je, že na dosiahnutie čo najlepšieho výsledku sa odporúča kyslomliečne výrobky častejšie striedať, pretože vtedy z ich konzumácie môžete mať najväčší úžitok. (To znamená, že ráno si môžete dať acidofilné mlieko a popoludní na desiatu spomínaný kefír.)
Acidofilné mlieko a probiotiká
Acidofilné mlieko obsahuje probiotické kultúry, ktoré sa pridávajú do mlieka počas jeho výroby.
Napriek jeho výhodám by sa zároveň nemalo konzumovať v nadmernom množstve, pretože pri jeho výrobe sa používa cukor alebo iné umelé sladidlá, ktorých denný príjem by sa mal kontrolovať v záujme štíhlej línie a zdravých zubov.
Ako a prečo užívať probiotiká?
O užívaní probiotík v každodennej strave sa v poslednom čase veľa diskutuje. A určite na to existujú dobré dôvody. Kolónie priateľských mikroorganizmov žijú v našom tele a podporujú náš imunitný systém, normálnu náladu a trávenie. Neustále však bojujú proti nepriateľským patogénom. Nemusí im tiež dobre slúžiť náš celkový životný štýl, na ktorého kvalitu je črevná mikroflóra veľmi citlivá. Dobre jej neslúži napríklad pitie alkoholu, nedostatočne pestrá strava s väčším množstvom polotovarov a spracovaných potravín, nedostatok vlákniny, nedostatok vody, stres alebo nedostatok pohybu a spánku. A to ani nehovoríme o užívaní antibiotík, ktoré sú síce skvelé pri vážnejších bakteriálnych infekciách, ale nerozlišujú medzi priateľom a nepriateľom.
Preto je veľmi dôležité, aby ste dodržiavali zdravý životný štýl a zároveň doplnili svojmu telu probiotiká aj prebiotiká, ktoré im umožnia prežiť. Okrem zakysaných mliečnych výrobkov, miso pasty alebo tempehu môžete vyskúšať aj dlhodobé užívanie kvalitných synbiotických doplnkov stravy s obsahom probiotík a prebiotík.
Pri výbere sa však neriaďte najnižšou cenou výrobku, ale:
- Vysokým počtom životaschopných mikroorganizmov v každej kapsuli
- Vysokým počtom rôznych probiotických kmeňov
- Obsahom prebiotík (inulín…)
Potom budete mať istotu, že ste sa rozhodli správne.
Zdroje informácií
https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/14598-probiotics – Probiotiká (anglicky)
https://www.ferpotravina.cz/clanky/kysane-mlecne-vyrobky-kolik-o-nich-vite – Kyslé mliečne výrobky a čo o nich viete (česky)
https://www.stobklub.cz/clanek/kefir-acidofilni-mleko-nebo-jogurtovy-napoj-/ – Kefír, acidofilné mlieko alebo jogurtový nápoj (česky)
https://www.bezhladoveni.cz/prirodni-zdroje-probiotik-od-jogurtu-az-po-kombuchu/ – Prírodné zdroje probiotík (česky)
Probiotikus je komplex 11 probiotických kmeňov s prebiotikami, ktoré sa vzájomne podporujú. Denná dávka obsahuje 39 miliárd priateľských baktérií, ktoré pomôžu udržať vaše črevá v rovnováhe.