Kvasinková infekcia je to posledné, čo by sme chceli v živote riešiť. Bohužiaľ, nič nie je ideálne. Nie je teda vylúčené, že sa s ňou jedného dňa stretnete. Aké sú príčiny kvasinkovej infekcie? A naozaj ňou trpia len ženy?
Kvasinková infekcia je veľmi chúlostivý problém, ktorý ovplyvňuje zdravie našich intímnych partií. Okrem toho, že znižuje náš každodenný komfort, môže mať negatívny vplyv aj na náš sexuálny život.
Hoci ide o vec, ktorá je v populácii pomerne bežná, určite sa zhodneme na tom, že aj tak nejde o nič vážne.
Spoznajte svojho nepriateľa a zistite, aké sú jeho dôvody. Pozrieme sa aj na to, ako prebieha u mužov a žien a aké sú spôsoby jeho liečby.
Čo je kvasinková infekcia?
Kvasinková infekcia môže vzniknúť z mnohých dôvodov. Hoci tento problém častejšie postihuje ženy, úplne sa nevyhýba ani mužom. Vypukne vo chvíli, keď dôjde k premnoženiu kvasiniek. Tie sa v ľudskom tele vyskytujú úplne bežne. Imunitný systém ich však drží pod kontrolou. Niekedy sa však uvoľnia (napríklad pri hormonálnych zmenách alebo oslabení imunitného systému) a zrazu je kvasiniek viac, ako je správne. Čo hrá do kariet kvasinkovým infekciám.
Čo je vo vnútri, to sa počíta. PROBIOTIKUS sa postará, aby vaše črevá boli plné priateľských baktérií, ktoré podporujú trávenie a posilňujú imunitu. Denná dávka obsahuje 39 miliárd živých kultúr.
Príznaky kvasinkovej infekcie
Príznaky sa líšia v závislosti od toho, či ide o kvasinkovú infekciu pošvy alebo kvasinkovú infekciu penisu. Predovšetkým preto, že tieto dva pohlavné systémy fungujú trochu odlišne (ale o tom viac nižšie.)
Medzi súhrnné príznaky kvasinkovej infekcie patria:
- Svrbenie
- Opuchy
- Pálenie počas močenia
- Pálenie a bolesť počas pohlavného styku
- Začervenanie
- Vyrážka
Ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, mali by ste navštíviť lekára. Môže ísť nielen o kvasinkovú infekciu. V hre môže byť aj pohlavne prenosná choroba alebo iný zdravotný problém, ktorý si vyžaduje okamžitú pozornosť.
Kvasinková infekcia u žien
Kvasinková infekcia je oveľa častejšia u žien. Napríklad počas tehotenstva. Ale aj kedykoľvek inokedy v živote. Ženský organizmus môže negatívne ovplyvniť aj neliečená cukrovka, slabý imunitný systém, stres alebo hormonálna nerovnováha. Vaginálna kvasinková infekcia sa tiež pomerne často prejavuje rôznymi výtokmi.
Kvasinková infekcia u mužov
Kvasinková infekcia nie je u mužov taká častá. To však neznamená, že sa s ňou vôbec nemôžu stretnúť. Najčastejšie k prenosu dochádza tak, že muž má nechránený pohlavný styk s infikovanou ženou. Zároveň možno povedať, že prejavy kvasinkovej infekcie u mužov nemusia byť také zjavné ako v prípade dám.
Ako sa zbaviť kvasinkovej infekcie ?
Aby sa zabránilo prenosu infekcie medzi partnermi, je najlepšie sexuálne abstinovať. Ak sa to z nejakého dôvodu nedá dodržať, mali by ste trvať na používaní kondómu.
Odporúča sa tiež:
- Nosenie priedušného spodného prádla
- Dôkladná intímna hygiena
- Zníženie príjmu sacharidov
- Posilnenie imunitného systému
Probiotiká na kvasinkovú infekciu
Domáca liečba kvasinkovej infekcie nemusí byť vždy účinná. Preto môžete zájsť do lekárne a poradiť sa s lekárnikom o nasadení probiotík.
Ak ste žena, môžete sa informovať o probiotických vaginálnych čapíkoch. Pomôcť by vám mohla aj masť na kvasinkové infekcie. Tá je vhodná na použitie aj u mužov, pretože sa ľahko aplikuje. Probiotiká by ste mali zaradiť aj do svojho jedálnička. Neváhajte si preto zaobstarať kyslú kapustu alebo kefír.
Liečba kvasinkovej infekcie
Pred akýmkoľvek rozhodnutím by ste mali navštíviť lekára, ktorý vykoná sériu vyšetrení, aby presne určil povahu vašich zdravotných problémov. Nezabudnite, že príznaky ochorení sa môžu v mnohých ohľadoch prekrývať. Preto neodporúčame samodiagnostiku, ktorá by mohla odviesť vašu pozornosť inam.
Na základe diagnózy vám lekár odporučí:
- Používanie prípravkov na kvasinkovú infekciu z lekárne
- Zdravý jedálniček
- Lepšiu hygienu
- Používanie šetrnejších vložiek a tampónov počas menštruácie
- Rýchle vyzliekanie mokrých plaviek
Na kvasinkové infekcie by si mali dávať veľký pozor najmä tehotné ženy. Neliečené vaginálne infekcie môžu mať negatívny vplyv na nenarodené dieťa. Preto pri akomkoľvek podozrení je vhodné navštíviť lekára, ktorý vám odporučí ďalšiu (a pre tehotenstvo bezpečnú) liečbu. Nezabudnite tiež, že probiotiká a prebiotiká by mali byť súčasťou vašej každodennej stravy. Nie len vtedy, keď sa vyskytne problém. Ak si na zaradenie potravín a nápojov s probiotikami a prebiotikami ešte len zvykáte, vyskúšajte probiotický výživový doplnok PROBIOTIKUS.
Probiotikus je komplex 11 probiotických kmeňov s prebiotikami, ktoré sa vzájomne podporujú. Denná dávka obsahuje 39 miliárd priateľských baktérií, ktoré pomôžu udržať vaše črevá v rovnováhe.